Kvalitní lodě

Kvalitní lodě jsou to nejdůležitější, co k rybařině na otevřeném moři potřebujete. Na videoukázce, která tuto záložku doplňuje, jsou vidět hliníkové lodě Kaasbøll, kterých má naše CK k dispozici šestnáct. Jsou 19 stop dlouhé a osazené čtyřtaktními závěsnými motory Honda o síle 60 HP. Všechny jsou standardně vybaveny GPS se sonarem Garmin, samozřejmě v českém jazyce.

Ke každému z osmi domů, ve kterých budete ubytováni, patří dvě lodě. Tím garantujeme, že v každé z nich budou pouze tři rybáři. Lodě jsou dostatečně veliké i pro čtyři osoby.

K základní výbavě jakou je GPS, deset originálních držáků na pruty (šest vzadu a čtyři vepředu) a krytých úložních prostor, jsou v každé lodi dvě bedny na vaše úlovky, kbelík na vodu, gaf a trychtýř na dolévání benzínu.

Tankování je zajištěno formou výměny kanystrů a tento systém funguje velmi dobře. Nádob na benzín máme v kempu dostatek, takže nehrozí, že by někomu z vás pohonné hmoty došly. Při přejímce lodi je nádrž vždy plná. Doporučujeme však doplnit zásobu o jeden až dva kanystry (20 – 40 l), které se vám pohodlně vejdou do zadního úložního prostoru. Budete tak mít jistotu, že vám benzín na moři nedojde. Při přejímce lodi a podepsání předávacího protokolu obdržíte od delegáta tankovací kartičku, na kterou vám bude postupně dopisovat odebraný benzín. Zároveň totéž duplicitně pro kontrolu zapisuje u sebe. Projetý benzín uhradíte delegátovi na konci pobytu. Platba bude uskutečněna výhradně v NOK. Průměr projetého benzínu se pohybuje zhruba okolo 150 l na turnus. V případě ztráty tankovací karty platí bezvýhradně zápis u delegáta.

Přejímce lodí předchází úvodní zhruba půlhodinové poučení, kde vás delegát seznámí s chodem kempu, zaučí v obsluze GPS a zodpoví vaše případné dotazy. Toto se týká především nováčků, ale ani ostřílení mořští vlci by na tomto poučení neměli chybět. Kapitáni, kteří jsou narozeni po 1. lednu 1980 a řídí loď delší než 8 metrů nebo silnější než 25 HP, musí mít k řízení lodi oprávnění. Všechna oprávnění vydaná EU jsou v Norsku akceptována. Jak již bylo napsáno výše, naše lodě jsou osazeny motory 60 HP a tudíž do tohoto nařízení spadají.

Při úvodním poučení věnujte prosím zvláštní pozornost zejména výkladu o bezpečnosti plavby a zvláště pak míjení tyčí vyznačujících mělčiny. Uvědomte si, že jste na moři, a že při sebemenším riskování a nevhodném chování vám může jít i o život. Moře je živel a my jsme přeci jenom suchozemci. Nesnažte se napodobovat naše norské přátele, ti se u moře a s kormidlem v ruce narodili a s loděmi to opravdu umí. Pro názornost shlédněte toto informační video.